RT0402BRE0757K6L
Mfr.Part #
RT0402BRE0757K6L
Description
RES SMD 57.6KOHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
57.6kOhm
Datasheets
RT0402BRE0757K6L
YAGEO RT0402BRE0757K6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 57.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C