RT0402BRE0756K2L
Mfr.Part #
RT0402BRE0756K2L
Description
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Resistance :
56.2kOhm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RT0402BRE0756K2L
YAGEO RT0402BRE0756K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 56.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C