RT0402BRE07562RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07562RL
Description
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
562Ohm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
50V