RT0402BRE0754K2L
Mfr.Part #
RT0402BRE0754K2L
Description
RES SMD 54.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
54.2kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
355.6μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRE0754K2L
YAGEO RT0402BRE0754K2L
RT Series, Thin Film, 54.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C