RT0402BRE07536RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07536RL
Description
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
536Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRE07536RL
YAGEO RT0402BRE07536RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 536Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C