RT0402BRE0751RL
Mfr.Part #
RT0402BRE0751RL
Description
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/16W 0402
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
51Ohm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRE0751RL
YAGEO RT0402BRE0751RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 51Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C