RT0402BRE0751R1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRE0751R1L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Resistance :
51.1Ohm
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Series :
RT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
350μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
24 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RT0402BRE0751R1L
YAGEO RT0402BRE0751R1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 51.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C