RT0402BRE07511RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07511RL
Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/16W 0402
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
High Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Case Code (Metric) :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
511Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RT
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRE07511RL
YAGEO RT0402BRE07511RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 511Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C