RT0402BRE074R7L
Mfr.Part #
RT0402BRE074R7L
Description
RES SMD 4.7 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
4.7ohm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RT0402BRE074R7L
YAGEO RT0402BRE074R7L
RT Series, Thin Film, 4.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C