RT0402BRE074K7L
Mfr.Part #
RT0402BRE074K7L
Description
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Additional Feature :
High Precision
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
4.7kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Depth :
500μm
Published :
Voltage - Rated DC :
50V