RT0402BRE074K64L
Mfr.Part #
RT0402BRE074K64L
Description
RES SMD 4.64KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Height :
350μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Resistance :
4.64kOhm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
High Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RT0402BRE074K64L
YAGEO RT0402BRE074K64L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.64kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C