RT0402BRE074K53L
Mfr.Part #
RT0402BRE074K53L
Description
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
350μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
4.53kOhm
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRE074K53L
YAGEO RT0402BRE074K53L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.53kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C