RT0402BRE074K42L
Mfr.Part #
RT0402BRE074K42L
Description
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
4.42kOhm
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Series :
RT
Additional Feature :
High Precision
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
350μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Datasheets
RT0402BRE074K42L
YAGEO RT0402BRE074K42L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.42kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C