RT0402BRE074K22L
Mfr.Part #
RT0402BRE074K22L
Description
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/16W 0402
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
4.22kOhm
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Case Code (Metric) :
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
50V
2
Datasheets
RT0402BRE074K22L
YAGEO RT0402BRE074K22L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.22kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C