RT0402BRE074K02L
Mfr.Part #
RT0402BRE074K02L
Description
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
4.02kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
yes
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Datasheets
RT0402BRE074K02L
YAGEO RT0402BRE074K02L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.02kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C