RT0402BRE07475RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07475RL
Description
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Series :
RT
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Resistance :
475Ohm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
RT0402BRE07475RL
YAGEO RT0402BRE07475RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 475Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C