RT0402BRE07464RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07464RL
Description
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
464Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
2
Additional Feature :
High Precision
Datasheets
RT0402BRE07464RL
YAGEO RT0402BRE07464RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 464Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C