RT0402BRE0745K3L
Mfr.Part #
RT0402BRE0745K3L
Description
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
RT
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
High Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
45.3kOhm
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRE0745K3L
YAGEO RT0402BRE0745K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 45.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C