RT0402BRE0744R2L
Mfr.Part #
RT0402BRE0744R2L
Description
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
44.2Ohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%