RT0402BRE0743RL
Mfr.Part #
RT0402BRE0743RL
Description
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/16W 0402
24 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Additional Feature :
High Precision
Resistance :
43Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRE0743RL
YAGEO RT0402BRE0743RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 43Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C