RT0402BRE0742R2L
Mfr.Part #
RT0402BRE0742R2L
Description
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Published :
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
42.2Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RT0402BRE0742R2L
YAGEO RT0402BRE0742R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 42.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C