RT0402BRE0741K2L
Mfr.Part #
RT0402BRE0741K2L
Description
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
41.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Published :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RT0402BRE0741K2L
YAGEO RT0402BRE0741K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 41.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C