RT0402BRE0740R2L
Mfr.Part #
RT0402BRE0740R2L
Description
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
40.2Ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRE0740R2L
YAGEO RT0402BRE0740R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 40.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C