RT0402BRE07402RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07402RL
Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Resistance :
402Ohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RT0402BRE07402RL
YAGEO RT0402BRE07402RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 402Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C