RT0402BRE073K92L
Mfr.Part #
RT0402BRE073K92L
Description
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
3.92kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
RT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thin Film
Datasheets
RT0402BRE073K92L
YAGEO RT0402BRE073K92L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3.92kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C