RT0402BRE073K83L
Mfr.Part #
RT0402BRE073K83L
Description
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
3.83kOhm
Voltage - Rated DC :
50V
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
2
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RT0402BRE073K83L
YAGEO RT0402BRE073K83L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3.83kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C