RT0402BRE073K65L
Mfr.Part #
RT0402BRE073K65L
Description
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
3.65kOhm
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RT
Height :
350μm
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tape and Reel (TR)
Published :
Datasheets
RT0402BRE073K65L
YAGEO RT0402BRE073K65L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3.65kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C