RT0402BRE073K4L
Mfr.Part #
RT0402BRE073K4L
Description
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
3.4kOhm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
High Precision
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Weight :
652.039032μg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRE073K4L
YAGEO RT0402BRE073K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C