RT0402BRE073K48L
Mfr.Part #
RT0402BRE073K48L
Description
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Resistance :
3.48kOhm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRE073K48L
YAGEO RT0402BRE073K48L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3.48kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C