RT0402BRE073K3L
Mfr.Part #
RT0402BRE073K3L
Description
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
RECTANGULAR
Working Voltage :
50V
24 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Military Standard :
Not
Resistance :
3.3kOhm
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RT0402BRE073K3L
YAGEO RT0402BRE073K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C