RT0402BRE07392RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07392RL
Description
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
High Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
392Ohm
Case Code (Metric) :
Datasheets
RT0402BRE07392RL
YAGEO RT0402BRE07392RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 392Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C