RT0402BRE07390RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07390RL
Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/16W 0402
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Published :
Resistance :
390ohm
350μm
Datasheets
RT0402BRE07390RL
YAGEO RT0402BRE07390RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 390Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C