RT0402BRE0737R4L
Mfr.Part #
RT0402BRE0737R4L
Description
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
37.4Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
0402 (1005 Metric)
Datasheets
RT0402BRE0737R4L
YAGEO RT0402BRE0737R4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 37.4Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C