RT0402BRE0736KL
Mfr.Part #
RT0402BRE0736KL
Description
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Military Standard :
Not
Max Power Dissipation :
63mW
1 (Unlimited)
Depth :
500μm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
36kOhm