RT0402BRD0724R9L
Mfr.Part #
RT0402BRD0724R9L
Description
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
18
In Stock :
18
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
24.9Ohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
1005
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Series :
RT
Height :
350μm
Published :
2010
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RT0402BRD0724R9L
YAGEO RT0402BRD0724R9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 24.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C