RT0402BRD0724R3L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD0724R3L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
24 Weeks
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
24.3Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C