RT0402BRD0724KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD0724KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
24 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
RT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Surface Mount :
yes
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Resistance :
24kOhm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
High Precision
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
350μm
Datasheets
RT0402BRD0724KL
YAGEO RT0402BRD0724KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 24kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C