RT0402BRD07249RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07249RL
Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
249Ohm
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
350μm
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
High Precision
Power Rating :
63mW
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RT
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRD07249RL
YAGEO RT0402BRD07249RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 249Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C