RT0402BRD07243RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07243RL
Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
Weight :
652.039032μg
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
243Ohm
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
High Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C