RT0402BRD07240RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07240RL
Description
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/16W 0402
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Max Power Dissipation :
63mW
Additional Feature :
High Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Resistance :
240Ohm
Height :
350μm
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRD07240RL
YAGEO RT0402BRD07240RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 240Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C