RT0402BRD0723R2L
Mfr.Part #
RT0402BRD0723R2L
Description
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
High Precision
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
23.2Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Weight :
652.039032μg
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
350μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRD0723R2L
YAGEO RT0402BRD0723R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 23.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C