RT0402BRD0723K7L
- Mfr.Part #
- RT0402BRD0723K7L
- Manufacturer
- YAGEO
- Package / Case
- 0402 (1005 Metric)
- Datasheet
- Download
- Description
- RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
- Manufacturer :
- YAGEO
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Termination :
- SMD/SMT
- Factory Lead Time :
- 24 Weeks
- Temperature Coefficient :
- ±25ppm/°C
- Published :
- 2009
- Case Code (Metric) :
- 1005
- Voltage - Rated DC :
- 50V
- Case Code (Imperial) :
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Pbfree Code :
- yes
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Power (Watts) :
- 0.063W 1/16W
- Surface Mount :
- yes
- Height Seated (Max) :
- 0.014 0.35mm
- ECCN Code :
- EAR99
- Voltage - Rated :
- 50V
- Max Power Dissipation :
- 63mW
- Operating Temperature :
- -55°C~155°C
- Size / Dimension :
- 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
- Power Rating :
- 63mW
- Packing Method :
- TR, Paper, 7 Inch
- Resistor Type :
- FIXED RESISTOR
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Additional Feature :
- High Precision
- Series :
- RT
- Number of Terminations :
- 2
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Lead Free :
- Lead Free
- Construction :
- RECTANGULAR PACKAGE
- Depth :
- 500μm
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Tolerance :
- ±0.1%
- Military Standard :
- Not
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- JESD-609 Code :
- e3
- Composition :
- Thin Film
- Height :
- 350μm
- Resistance :
- 23.7kOhm
- Datasheets
- RT0402BRD0723K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 23.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C