RT0402BRD0723K2L
Mfr.Part #
RT0402BRD0723K2L
Description
RES SMD 23.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
23.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
350μm
Termination :
SMD/SMT
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
High Precision
Datasheets
RT0402BRD0723K2L
YAGEO RT0402BRD0723K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 23.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C