RT0402BRD07237RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07237RL
Description
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
High Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RT
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Height :
350μm
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
24 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
237Ohm
Datasheets
RT0402BRD07237RL
YAGEO RT0402BRD07237RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 237Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C