RT0402BRD07232RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07232RL
Description
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/16W 0402
Additional Feature :
High Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
232Ohm
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
63mW
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
350μm
Datasheets
RT0402BRD07232RL
YAGEO RT0402BRD07232RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 232Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C