RT0402BRD0722RL
Mfr.Part #
RT0402BRD0722RL
Description
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
22Ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Published :
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Height :
350μm
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
High Precision
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RT0402BRD0722RL
YAGEO RT0402BRD0722RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 22Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C