RT0402BRD0722R6L
Mfr.Part #
RT0402BRD0722R6L
Description
RES SMD 22.6 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
High Precision
ECCN Code :
EAR99
Series :
RT
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
22.6Ohm
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RT0402BRD0722R6L
YAGEO RT0402BRD0722R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 22.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C