RT0402BRD0722R1L
Mfr.Part #
RT0402BRD0722R1L
Description
RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
High Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Series :
RT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
22.1Ohm
Datasheets
RT0402BRD0722R1L
YAGEO RT0402BRD0722R1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 22.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C