RT0402BRD0722KL
Mfr.Part #
RT0402BRD0722KL
Description
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
350μm
Resistance :
22kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
High Precision
Weight :
652.039032μg
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Contact Plating :
Tin
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Depth :
500μm
Datasheets
RT0402BRD0722KL
YAGEO RT0402BRD0722KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 22kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C