RT0402BRD07229RL
Mfr.Part #
RT0402BRD07229RL
Description
RES SMD 229 OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Thin Film
Feature :
Moisture Resistant
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
355.6μm
Resistance :
229Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRD07229RL
YAGEO RT0402BRD07229RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 229Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C